KATALOG FILMÓW

KOBIAŁKA Z ROZUMEM

KOBIAŁKA Z ROZUMEM 

Rodzaj animacji: 2D
Dialogi: polskie
Długość odcinka: 13'
Reżyseria: Andrzej Kukuła
Produkcja: TV Studio Filmów Animowanych Sp. z o.o.
Rok produkcji: 2017

„Kobiałka z rozumem” to jeden z filmów z cyklu „Baśnie i bajki polskie”, opartego na motywach znanych polskich baśni, bajek i legend. Dzięki otwartej formie poszczególne części różnią się stylistyką i estetyką, ukazując bogactwo artystyczne i różnorodność interpretacyjną. Seria zdobyła wiele nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach.

Dawno, dawno temu, a może nie tak dawno… żył sobie pewien niegodziwy i chytry Kasztelan oraz jego podstępny sługa Szpon. Na dworze służy także Jaś, który opiekuje się Gąską. Szpon często wysługuje się Jasiem i wciąż wysyła do wsi ze sprawunkami. Okoliczni chłopi są już bardzo biedni, bo Kasztelan zabrał im prawie wszystko, więc gdy Jaś puka kolejny raz do drzwi chłopskich chat, odchodzi z niczym.

Pewnego razu w drodze powrotnej spotyka Piękną Panią. Za pomoc przy uszkodzonym kole wozu dostaje obrus i zaklęcie, dzięki któremu na stole pojawiają się różne potrawy. Mimo protestów Gąski, pokazuje dar Kasztelanowi i Szponowi. W nocy Szpon kradnie mu czarodziejski obrus, a rano wysyła do wsi po zaległe podatki. Tym razem Jaś dostaje od Pięknej Pani baranka, który, gdy się nim potrząśnie, z runa sypie złotymi talarami. Choć Jaś próbuje go ukryć, Szpon go wykrada i wysyła w świat, by zdobył największy na świecie rozum, a zostanie Kasztelanem. Zmartwiony Jaś spotyka w lesie Piękną Panią i tym razem dostaje od niej kobiałkę z rozumem…

BiBP Kobiaka z rozumem

 GALERIA