Druga edycja forum odbyła się w Łodzi w dniach 2-6 października 2017 roku.
Odkryj edukacyjne aspekty tej edycji:
W tym roku na ANIMARKcie zostały zrealizowane 4 warsztaty - ANMARKT MASTERS - poprowadzone przez wybitnych praktyków.
- „Więcej światła! - o roli oświetlenia w filmie lalkowym" - spotkanie z Maciejem Bedykiem (2 października 2017).
Spotkanie z cenionym oświetlaczem Maciejem Bedykiem, który w ciągu ostatnich 20 lat pracował przy wszystkich dużych produkcjach lalkowych realizowanych w Polsce. Prowadzący opowiedział o roli światła w filmach stop-motion oraz o tym, jak poradzić sobie z trudnościami, które można napotkać próbując oświetlić scenę filmu lalkowego. Uczestnicy mogli zaobserwować jakich trików używa mistrz, by światło stało się równoprawnym elementem plastyki filmu animowanego. - „Animacja a telewizja - o możliwościach współpracy z ARTE" - spotkanie z Peterem Gattschalkiem (3 października 2017).
Spotkanie z Peterem Gottschalkiem - producentem z telewizji ARTE. W trakcie spotkania prowadzący opowiedział o doświadczeniach ARTE w produkcji i emisji filmów animowanych. Obszerną część prezentacji zajęło również pokazanie specyfiki dobierania treści do kanału telewizyjnego a VOD. - „Wybierz mnie!” - spotkanie z Kim Keukelaire (5 października 2017).
Podpierając się swoim olbrzymim doświadczeniem, prowadząca opowiedziała jak dostała się do branży animacyjnej, czym się zajmuje i w jaki sposób różni się ona z projektu na projekt. Na spotkaniu nie zabrakło wskazówek jak współpracuje się z różnymi reżyserami oraz jak ona sama działa na planie jako reżyser.
- Warsztaty animacji stop motion z Timem Allenem (3-4 października 2017).
Dwudniowe warsztaty, na których prowadzący dla każdego uczestnika zajęć dobrał indywidualną serię ćwiczeń animowania lalki według umiejętności i potrzeb studenta. W warsztatach uczestniczyło jedynie siedem osób wybranych spośród zgłaszających się kandydatów, którzy przystąpili do rekrutacji wysyłając film prezentujący stworzone przez nich animacje lalkowe.
Odkryj edukacyjne aspekty sekcji PITCHING (2-3 października 2017):
- 1. sesja scenariuszowa prowadzona przez Wima Vanackera - kierownika Departamentu Scenariuszy Nisi Masa oraz Kierownika Projektu European Short Pitch. Dodatkowo pracuje jako konsultant scenariuszowy i trener.
- 2. sesja, która miała na celu poprawienie prezentacji projektów, z Nancy Denney-Phelps - dziennikarką opisującą europejską animację i festiwale, producentką muzyki do filmów animowanych, korespondentką ASIFA San Francisco i członkinią zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Twórców Filmu Animowanego (ASIFA).
W tej edycji odbyły się 4 wydarzenia podczas ANIMARKT TALKS. Odkryj edukacyjne aspekty tej sekcji:
- „Międzynarodowa współpraca w branży animacji” – panel dyskusyjny.
Głównym tematem była ponadnarodowa współpraca producentów animacji. Zaprezentowane zostały różnorodne aspekty koprodukcji, zarówno w ramach jednego kontynentu, jak i te łączące różnorodność regionów kulturowych. W panelu udział wzięli: Vladimir Lhotak, Katarzyna Gromadzka, Agne Adomene, Birute Sodekaite.
- „Magiczna zima Muminków – międzynarodowa koprodukcja z tradycją w tle” – case study.
„Magiczna Zima muminków” to fińsko-polski film pełnometrażowy oparty na wykorzystaniu materiałów z serii oraz filmów lalkowych wyprodukowanych przez Film Polski oraz Jupiter Film w latach 80. XX wieku. O procesie produkcji opowiedzieli Piotr Szczepanowicz – scenarzysta oraz Zofia Jaroszuk – kierownik produkcji ze studia Animoon. - „Harvie and the Magic Museum – zderzenie europejskich systemów produkcji” – case study.
Reżyser filmu, Martin Kotik opowiedział o częstych trudnościach jakie pojawiają się przy koprodukcjach wschodnio i zachodnioeuropejskich (Belgia-Rosja-Czechy). Skupił się na wyzwaniach związanych z kulturowymi i technicznymi różnicami pomiędzy wybranymi krajami oraz zaproponował, jak sobie z nimi radzić. - „All eyes on Poland – najnowsze polskie koprodukcje” – prezentacja.
Aneta Ozorek i Wojciech Leszczyński reprezentujący Stowarzyszenie Producentów Polskie Animacji przedstawili przewodnik po świecie koprodukcji, połączony z prezentacją najnowszych sukcesów polskich studiów na tym polu. Zaprezentowane zostały produkcje pełnometrażowe, serie telewizyjne oraz krótkie metraże.